lh i 18 7 20180114 1224941601W dniu 09 stycznia 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Nasiadkach mieli okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii.

Tematem lekcji była: „Podróż przez Polskę pierwszych Piastów”. Obejmowała ona informacje, dotyczące kultury duchowej i materialnej polskich Piastów. Aktorzy z Agencji Widowisk Historycznych „ARKONA”  z Torunia przybliżyli najważniejsze wydarzenia i daty z okresu Polski pierwszych Piastów, przypomniano walki wojowników słowiańskich (bitwy pod Cedynią, najazdu Brzetysława Czeskiego, najazdu Henryka V). Spektakl zawierał elementy interaktywne, a współpraca animatorów z dziećmi polegała na ukazaniu w bardzo przystępnej formie informacji o polskiej Sarmacji. Program przedstawienia obejmował ponadto pokazy walk szlachty na szable w strojach właściwych dla tego okresu. Dzieci miały również możliwość bezpośredniego kontaktu z replikami przedmiotów, ubiorów i uzbrojenia używanych w dawnej Polsce, uczestniczyły ponadto w konkursie przygotowanym przez prowadzących oraz mieli możliwość brania udziału w scenkach historycznych. Nagrodą były monety.