dkk 1 20150614 1186391353     Dnia 28.06.2015 zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Kultury Kurpiowskiej. Pragnęliśmy ocalić od zapomnienia piękno kultury kurpiowskiej-mowy, pieśni, tańców, obrazków z codziennego życia .Naszemu uroczystemu spotkaniu towarzyszyło hasło,, Kurpśe Źelóne słowëm jϊ pśeśńó malowane” .Wystawa wycinanek, którą udostępniło szkole Muzeum Kultury Kurpiowskiej ukazała piękno sztuki naszego regionu. Swoją obecnością zaszczycili nas: wójt gminy Lelis - Pan Stefan Prusik, prezes Związku Kurpiów– Pan Mirosław Grzyb oraz rodowite Kurpianki– babcie naszych uczniów. Śpiewem, tańcami, wierszami, pokazami obrazków z codziennego życia staraliśmy się przenieść wszystkich w piękne, dawne, prawie zapomniane czasy.


     Dziewczęta z klas V-VI, które przez cały rok szkolny uczyły się zapisu i wymowy dialektu kurpiowskiego, poznawały kulturę i historię Kurpiów zaprezentowały swoje umiejętności.Julia Pulwin, Dagmara Prusaczek, Dominika Pędzich, Natalia Wiska, Paulina Pędzich, Sandra Prusińska, Wiktoria Jankowska oraz Patrycja Pędzich- prowadziły warsztaty dialektologiczne dla uczniów klas O-VI, śpiewały urokliwe pieśni kurpiowskie, recytowały wiersze, które powstały motywach utworów klasyków poezji dla dzieci-Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, zaprezentowały inscenizację,, Czyja robota cięższa” .Uczniowie klas II-III zaprezentowali tańce kurpiowskie. Poetyckie obrazy piękna Puszczy Zielonej ukazały: Julia Pulwin, Zuzanna Aleksandrzak, Katarzyna Marczak. Kacper Rydel zadziwił uczestników spotkania interpretacją gadki ,, Kśëzoskå źϊśńå ” oraz wierszem ,,Légåt ”.

     Mogliśmy też usłyszeć wiązankę pieśni w przepięknym wykonaniu matek naszych uczniów: Pani Jadwigi Mrozek , Pani Izabelli Marzewskiej oraz Pani Jolanty Lutrzykowskiej. Wszyscy mieli okazję poznać smak potraw regionalnych-kurpiowskiego chleba ze smalcem oraz placka drożdżowego. Przy wspólnym poczęstunku, zorganizowanym przez rodziców uczniów oraz Panią Krystynę Kurpiewską- właścicielkę restauracji ,, Kugiel” w Ostrołęce, która sprawiła nam niespodziankę –przepyszny rejbak, zaproszeni goście mogli wymienić się doświadczeniami, powspominać minione czasy. To było wyjątkowe wielopokoleniowe spotkanie dzieci, rodziców, dziadków. Uświadomiło nam, jak bardzo przeszłość jest częścią teraźniejszości i piękną zapowiedzią przyszłości .Kolejne spotkanie (na prośbę naszych gości) wzbogacimy o wspólne tańce i śpiewy Zapraszamy za rok wszystkich, którym bliskie jest piękno kultury kurpiowskiej.

Opiekun Koła Kurpiowskiego-Irena Bachmura


   
Description of image1
Description of image2
   
   

logo

   
   

STATYSTYKA  

Odsłon artykułów:
808038
   

GOŚCIMY  

Odwiedza nas 154 gości oraz 0 użytkowników.